Zaburzenia lękowe stanowią szeroką i dość częstą grupę zaburzeń psychicznych. Są też one dość łatwo rozpoznawalne. Nietrudno się domyślić z czym boryka się osoba cierpiąca np. na klaustrofobię czy też jak objawia się nerwica natręctw albo lęk paniczny. Co jednak oznacza GAD? Pierwsze skojarzenie dotyczy raczej jaszczurki lub węża. Tymczasem GAD to zespół lęku uogólnionego i by najmniej nie ma on nic wspólnego z wyżej wymienionymi stworzeniami.
Pojawia się dość często i niestety równie często jest też ignorowany przez otoczenie a nawet przez cierpiącą na to zaburzenie osobę. Zdarza się, że jest on wręcz uważany za coś pozytywnego, wiązanego np. z troską. Nic bardziej mylnego. Każdy się czasem czymś martwi jednak ten lęk przemija wraz z rozwiązaniem problemu lub zakończeniem stresującej sytuacji. Nieustanne zamartwianie się często nawet błahymi sprawami, życie pełne niepokoju dla nikogo nie powinno stawać się normą. Nasilony lęk i obawy niewspółmierne do istniejącego zagrożenia, występujące przez większość dnia w okresie minimum 6 miesięcy noszą znamiona lęku uogólnionego. Na GAD dwa razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni, a po raz pierwszy pojawia się on zazwyczaj w okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości. Chorobie tej wielokrotnie towarzyszą również objawy somatyczne, jak np. pobudzenie, napięcie mięśni, mdłości, trudności z koncentracją, bóle brzucha itp. Człowiek cierpiący na GAD jest też o wiele bardziej drażliwy i szybciej się męczy. Lęki mogą dotyczyć każdego aspektu życia, mogą wiązać się np.: z nieustającą obawą o bliskich i ich zdrowie. Dotyczyć aktualnych zdarzeń jak i tych hipotetycznych, których nie ma, ale zawsze przecież mogą się pojawić. Zdarza się, że powstają pozytywne przekonania jakoby martwienie się mogło pomóc po przez np. bycie przygotowanym na czyhające zagrożenie, czy też mogło by ono zmniejszyć szansę na zaistnienie czegoś strasznego.
Czarne myśli piętrzą się u chorego w głowie, tworząc kolejne scenariusze zdarzeń. Dlatego tak ważne jest, aby przerwać błędne koło i poddać się leczeniu. GAD leczy się zarówno przez farmakoterapię jak i poprzez psychoterapię, która w odróżnieniu od leków likwiduje nie tylko dolegliwości, ale również przyczynę lęku. Psychoterapia pomaga m.in. w zmianie nawyków myślowych leżących u podstaw zaburzenia. Ważne, aby poznać siebie i zdystansować się od destrukcyjnych myśli. Okiełznać GADa w głowie i nauczyć się nad nim panować przy pomocy chociażby odpowiednich technik relaksu. Jednak, aby to zrobić trzeba przede wszystkim zrozumieć, że myśli, które nieustannie krążą po głowie nie koniecznie są związane z faktycznym niebezpieczeństwem, ale z chorobą, którą w dodatku można skutecznie leczyć.
🦎🧠🦎🧠🦎🧠
Ten artykuł znajdziecie Państwo również na stronach Gazety Siekierkowskiej. Zapraszam. 😊
Anna Doliwa
Psycholog, terapeuta